Moje 10 minut

Pasje nauczycielskie

Wywiad z p. Violettą Szymańską, nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 10 na temat nauczycielskich pasji.

Dzień dobry!  Niedawno w naszej szkole miała miejsce wystawa Pani prac. Chciałabym zadać Pani kilka pytań na temat Pani pasji.

1. Wykonuje Pani zawód nauczyciela. Czy pani zainteresowania i pasje są  z nimi związane?

Moje zainteresowania na pewno mają wpływ na moją pracę lecz bezpośrednio nie są z nią związane. Jest tak, że jeśli mnie coś fascynuje, zachwyca, jeśli zgłębiam wiedzę i umiejętności z daną dziedziną związane, dzielę się swoimi spostrzeżeniami, wrażliwością, emocjami i odczuciami. I taki właśnie jest pośredni związek pomiędzy moją pracą i pasją.

2. Czy Pani obecne pasje zawsze Pani towarzyszyły? czy rozwijały się i zmieniały się wraz z upływem lat?

Pierwszą moją wielką fascynacją był ogród, samodzielne jego projektowanie, zdobywanie wiedzy na temat warunków glebowych i potrzeb poszczególnych roślin. Nasadzanie roślin o określonym kolorze, kształcie i formie, dekoracyjne cięcie i formowanie drzew i krzewów, którego efektem były bukszpanowe koszyki, jałowcowe spirale czy japońskie drzewka. Z upływem lat ogród zaczął rządzić się własnymi prawami a odnawiające kształt przycięcie większych formowanych egzemplarzy możliwe było przy użyciu wielometrowej drabiny lub podnośnika hydraulicznego. I w tym momencie moja fascynacja ogrodowa została pokonana przez sam ogród i sprowadzona do prac pielęgnacyjnych, które na dłuższą metę są naprawdę bardzo mało fascynujące  a wytrwałość, z jaką w ogrodzie namnażają się chwasty, jest zadziwiająca. Zawsze fascynowała mnie natura, jej zmienność, wyjątkowość i możliwości, które związane są z jej kolorystyką, kształtem i fakturą. Urzeczona urokiem znalezionego kamienia, pnia, żołędzia, itp., zaczęłam łączyć te elementy dodając najczęściej motywy świąteczne i w ten sposób powstały stroiki świąteczne, które (jak sądzę) były wyjątkowym a na pewno bardzo osobistym prezentem, stanowiły wystrój domu, były obecne na stołach wigilijnych w szkole i w wielu jej pomieszczeniach. Spotkanie z carvingiem czyli rzeźbieniem owoców i warzyw było czymś bardzo wyjątkowym. zauroczona kwiatowymi koszami z marchewki i papryki podjęłam próbę opanowania tej misternej umiejętności. Po okresie zmagań  i licznych okaleczeń (nóż do carvingu jest bardzo ostry) moja wytrwałość została nagrodzona. Arbuzowe i buraczkowe róże, cykoriowe kwiaty, itd. zachwycają mnie jak wtedy, gdy pierwszy raz zobaczyłam taką ekspozycję owocowo – warzywną, tyle że dziś ja jestem jej autorką. Szkło jest moją ostatnią wielką fascynacją, której oddaję każdą wolną chwilę. Jest to rodzaj odkrywania możliwości, które drzemią w szkle i we mnie samej.

3. Po czym można poznać, że zainteresowanie przemienia się w pasję?

Interesuję się wieloma rzeczami, lecz tylko nielicznym oddaję każdą wolną chwilę. Nie wiem jak to wyglądało w przypadku innych ludzi owładniętych pasją, jeśli chodzi o mnie był to zawsze rodzaj fascynacji, ogromna ciekawość, chęć sprawdzenia swoich możliwości, chęć poznania  i tworzenia.

4. Czy w obecnych czasach posiadanie pasji nie jest zbyt kosztowne?

Obecny czas gospodarczo jest na pewno trudny, choć nie pamiętam by w tzw. sferze budżetowej było kiedykolwiek „na bogato”. Jest to też czas wyjątkowo dobry – duży dostęp do informacji i materiałów, które stanowią możliwość własnego rozwoju. Jeśli drzemie w nas ciekawość, każdy czas jest dobry na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Gdy zaś chodzi o stronę finansową to staram się swoje potrzeby związane z zakupem szkła, farb i akcesoriów malarskich tak realizować, by budżet domowy nie został zachwiany.

5. Czy według Pani każdy powinien szukać jakichś pasji w swoim życiu?

W większości młodzi ludzie to czynią – uprawiają sport, rozwijają swoje uzdolnienia muzyczne, taneczne, aktorskie, itd. Życie dorosłych ludzi bywa często dość monotonne – praca, ogrom powtarzalnych, wręcz rytualnych codziennych czynności. Pasja jest tym co nas rozwija, mobilizuje, wzbogaca i wyróżnia. Często słyszę „nie mam na to czasu”, doba dla wszystkich jest taka sama i zamyka się w 24 godzinach. Wygospodarowanie czasu dla siebie jest kwestią organizacyjną.

6. Jakie są sposoby na rozwijanie pasji, aby z czasem nie się nie znudzić?

Pasja jest to zdobyta wiedza, umiejętności i satysfakcja, które pozostają  w nas i mogą być przyczynkiem do odkrywania kolejnych. Pasją nie można się znudzić, może ona nas fizycznie pokonać (jak w przypadku mojego ogrodu), można ją odłożyć a na pewno należy się nią dzielić.

Rozmowę przeprowadziła

W. Kulewska z kl. VI a