Piątek 03 maja 2024 r. Imieniny obchodzą Maria, Nina, Aleksander - Święto Konstytucji 3-Maja

,,Rajd na Raty" - IV Rata 2023

Rajd na Raty” – IV Rata

18 listopada odbył się ostatni w tym roku rajd z cyklu na raty organizowany przez włocławski oddział PTTK. Trasa rajdu przebiegała od wsi Zbijewo przez Szczecin do Chodcza i wynosiła ok.9km. W czasie rajdu poznaliśmy historię dr Władysława Matlakowskiego, który był chirurgiem, jednym z pierwszych badaczy kultury podhalańskiej i tłumaczem z języka angielskiego . Związany był z Kujawami przez małżeństwo, mieszkał i zmarł w Zbijewie. Odwiedziliśmy park dworski w Zbijewie, gdzie stał dwór Matlakowskich i pozostały w nim cztery dęby z których najstarszy liczy ok. 800 lat. Następnie pomaszerowaliśmy do Chodcza, gdzie na cmentarzu założonym przez Jakuba Zygmunta Kretkowskiego w 1799 roku odwiedziliśmy kolumbarium, gdzie pochowani są mieszkańcy Chodcza i okolic. Odwiedziliśmy także grób Władysława Matlakowskiego, pochowanego na tym szczególnym cmentarzu. Potem udaliśmy się nad piękne jezioro Chodeckie, gdzie uczestniczyliśmy w „Zgaduj- zgaduli” rajdowej. Nasza drużyna zdobyła pierwsze miejsce. Na zakończenie organizatorzy przygotowali ognisko z kiełbaskami. W rajdzie wzięli udział uczniowie z kl.: 4b, 5a, 6b,7a pod opieką p. Grażyny Kobielskiej i p. Krzysztofa Żywicy.