Sobota 27 kwietnia 2024 r. Imieniny obchodzą Felicja, Teofil, Zyta

SZKOŁA PAMIĘTA

Zapraszamy do obejrzenia filmu podumowującego akcję: (26) #SZKOŁAPAMIĘTA - Szkoła Podstawowa nr 10 we Włocławku - YouTube

Nasza szkoła wzięła udział w akcji #SzkołaPamięta. W ramach akcji zrealizowaliśmy różne działania.
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Chór szkolny wraz z klasą 5b wykonali dwa utwory patriotyczne ,,Przybyli Ułani pod okienko" oraz ,,Szara piechota".
Również w ramach akcji uczennica klasy 5b Alicja Tomanik przeczytała napisany przez siebie list do rodziny Ulmów.
Uczniowie klasy 3a wykonali prace patriotyczne przy pomocy długopisów 3D.
Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki upamiętniające:
Żołnierzy Wyklętych - dowódców dwóch oddziałów, jakie działały w okolicy Włocławka po 1945 roku. Na Kujawach swoją działalność w latach 1945-1947 prowadziły dwa duże oddziały zbrojne: Jerzego Gadzinowskiego „Szarego” i Antoniego Fryszkowskiego „Rysia”. Gdy tworzyli oni swoje oddziały „Szary” miał 18, a „Ryś” 22 lata. Mimo tak młodego wieku potrafili oni przez kilka miesięcy sprawnie pokierować wieloma akcjami, rzadko ponosząc straty w ludziach, walcząc z dużo bardziej licznymi grupami operacyjnymi MO i UB.
Skazani na karę śmierci przez rozstrzelanie.
Feliksa Łaskarzewskiego - Podporucznika Wojska Polskiego. Odznaczonego za zasługi dla rozwoju miasta Włocławka.
10.02.1940r wraz z rodziną został zesłany za Syberię.
Pod koniec sierpnia 1941 po odbyciu kursu łączności otrzymał przydział do trzeciej kompanii pierwszego batalionu 9 pp- III Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta – Ludowego Wojska Polskiego. Z pułkiem tym przeszedł cały szlak bojowy LWP.
Brał czynny udział w walkach:
o Pszczółek Warecko – Magnuszewskim (09.08 – 06.04. 1944r)
Powstanie Warszawskie (forsowanie Wisły na Czerniakowie 16.09.1944r)
Wyzwolenie Warszawy (16-17. 01. 1945r)
Zdobycie Kołobrzegu (8 – 18.03. 1945r)
Walki na przedpolach Berlina

W salach lekcyjnych pojawiły się gazetki, prace plastyczne z okazji Świąt Zadusznych oraz Dnia Niepodległości.
Dzieci uczęszczające do klasy 3a włączyły się w akcję #SzkołaPamięta. Uczniowie wysłuchali wierszy dotyczących Święta Zmarłych oraz wykonali prace plastyczne, które ozdobiły gazetkę ścienną
Uczniowie klasy 7b i 5b wybrali się na cmentarz komunalny, uporządkowali i zapalili znicze w miejscu spoczynku Stanisława – Sariusza – Zaleskiego.
Od 2015 roku nasza szkoła opiekuje się grobem podporucznika Stanisława Zaleskiego – oficera 1 suwalskiego pułku strzelców (późniejszy 41 suwalski pułk piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego).
Uczniowie klasy 4b wybrali się w miejsca pamięci na terenie Klasztoru o. Franciszkanów.
Uporządkowali Kamień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz Pomnik Pamięci Harcerzy „Szarych Szeregów", którzy ginęli
w latach 1939- 1945.