Poniedziałek 20 maja 2024 r. Imieniny obchodzą Aleksander, Bernardyn, Bazyli

TYDZIEŃ Z KONWENCJĄ O PRAWACH DZIECKA W SP 10

W grudniu dwójka Samorządowców wraz z opiekunką uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Fundację Rodzice Szkole. Spotkanie dotyczyło konkursu dla samorządów „Co mogę zrobić dla swojej szkoły?”. Po warsztatach została powołana grupa sześciu uczniów. Byli to: Aleksandra Juszczyńska, Paulina Kus, Natalia Rojewska, Lena Witczak, Weronika Witczak, Kornel Pawlak, którzy pod opieką pani wicedyrektor i opiekunki Samorządu opracowali projekt „Tydzień z Konwencją o Prawach Dziecka w SP 10” i zgłosili go do konkursu. Teraz czekamy na wyniki.
Mimo, że nie znamy wyników konkursu, nie wiemy, czy zdobędziemy jakieś nagrody, postanowiliśmy go zrealizować zgodnie z planem. Pierwsze kroki zostały już poczynione na początku lutego, kolejne zadania będą podejmowane zgodnie z harmonogramem, aż do 17 marca, kiedy to będzie miał miejsce punkt kulminacyjny naszej pracy – uroczysty apel i przedstawienie na zakończenie działań projektowych. Planując działanie postanowiliśmy włączyć do współpracy uczniów z zaprzyjaźnionych szkół działających w „Sieci Kujawy”. W ramach realizacji projektu przewidzieliśmy między innymi: zajęcia w kręgu w kl. I – VI dotyczące omówienia Praw Dziecka, praw i obowiązków ucznia i konsekwencji związanych z ich nie przestrzegania; konkursy:
literacki –
- Dla kl. II – III na rymowankę „Jestem człowiekiem, więc mam swoje prawa”
- Dla kl. IV – VI oraz gimnazjalnych
*scenariusz scenki „Dziecko w środowisku, gdzie nie ma Praw Dziecka i po ich wprowadzeniu” ,
*wiersz: do 3 tekstów,
*proza (może być opowiadanie, pamiętnik, list, reportaż itp.): tekst napisany komputerowo lub ręcznie, nie więcej niż 3 strony formatu A4
plastyczny –
- Dla klas I-IV - ilustrującej jedno z praw dziecka -każdy uczeń przygotowuje jedną pracę, zgodnie z wybranym przez siebie prawem dziecka
_- Dla klas V-VI oraz kl. I-III gimnazjum - na komiks „Rodzina, w której przestrzega się Praw Dziecka”- każdy uczeń przygotowuje jedną pracę; format prac: A4; technika prac dowolna
informatyczny-
- Dla kl. IV-V – ulotki zachęcające do przestrzegania Praw Dziecka
- Dla kl. VI i kl. I-III gimnazjum - na prezentację multimedialną zachęcającą do przestrzegania Praw Dziecka
Konkurs dla klasy, która zaangażuje się najbardziej w pracy nad projektem, najliczniej weźmie udział w ogłoszonych konkursach – nagroda niespodzianka.
Ponadto liczne spotkania z przedstawicielami zaprzyjaźnionych z Dziesiątką instytucji (Policji, Biblioteki Publicznej, PCK, CEE, WORD, Straży Miejskiej, Sądu i innych) i przygotowane przez nich prelekcje, pogadanki i prezentacje dotyczące wszelkiego rodzaju praw. Np. Prawa Humanitarnego, praw autorskich, praw zwierząt, prawa ruchu drogowego dla rowerzystów i pieszych itd.
Pracujmy wytrwale nad projektem i jednocześnie trzymajmy kciuki za jego sukces w konkursie.