Menu

Informacje

Polecamy strony

Szkolny Klub Europejski

 

Historia Szkolnego klubu Europejskiego SP 10 sięga roku 1996,
kiedy to  Klub został zarejestrowany w Centrum Informacji Europejskiej w Warszawie. Głównym celem, dla którego Klub został powołany było promowanie i szerzenie wiadomości o krajach Europy i Unii Europejskiej oraz ukazanie roli Polski na tle Europy a także nawiązywanie kontaktów ze szkolnymi klubami europejskimi w Polsce, z młodymi Europejczykami i instytucjami zajmującymi się tą problematyką.
 
                                 Motto które towarzyszy naszej pracy:
 
,,Podkreślajmy bardziej to co nas łączy niż to co nas dzieli’’
                                                   ks. kardynał Stefan Wyszyński
 
 Opiekun klubu  - mgr Halina Kowalczykiewicz - nauczyciel historii
 
Współpracujemy z :
-    Centrum Informacji Europejskiej w Warszawie
-    Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej
-    Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej we Włocławku i Toruniu
-    Polska Fundacją Roberta Schumana
     -    z Instytutem Goethego w Bonn
     -   klubami europejskimi w naszym mieście i w regionie
 
 Nasz klub działa w oparciu o stosowne dokumenty:
-     Regulamin działalności Szkolnego Klubu Europejskiego SP 10
-     Program działania Szkolnego Klubu Europejskiego SP 10
-     Deklaracje Członka Szkolnego klubu Europejskiego SP 10
     -     Kartę Pracy Członka SKE.
 
Zajęcia w klubie
     Podczas naszych zajęć pogłębiamy naszą wiedzę na temat krajów Unii Europejskiej, bawimy się redagujemy nasze gazetki– Syriusz, Syriuszek,  zapraszamy ciekawych gości, organizujemy konkursy Dni Europy dla  społeczności szkolnej .Nasze zajęcia odbywają się w sali komputerowej. Reprezentujemy także naszą szkołę w środowisku: od lat uczestniczymy we Włocławskich i Ogólnopolskich Paradach Schumana .
Braliśmy także udział w Regionalnym Forum Klubów Europejskich
 
Nasze ciekawe inicjatywy z ostatnich lat:
 
·    Wigilie europejskie – prezentacja obyczajów wigilijnych w państwach Unii połączona z degustacją wigilijnych potraw państw europejskich,
·    Dni Europy- projekty związane z prezentacjami państw Unii, portfolia wykonane przez kl-IV-VI,
·    Prawa Człowieka – projekt związany z prawami dziecka, szeroki zakres zagadnień,
nagroda w konkursie UNESCO.,
·    Europejski Dzień Dziecka –impreza  okazji Dnia Dziecka – każda klasa prezentowała  dane państwo; taniec sport ,obyczaje ,symbole narodowe - forma festiwalu,
·   ,Z Kujaw do Europy ‘’- projekt obejmujący cykl tematyczny mający na celu poznanie
dziedzictwa kulturowego Kujaw,
·    Drzwi Otwarte SP10- "Bliżej Europy",
·    Referendum dla społeczności szkolnej na temat przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - współpraca z samorządem szkolnym
 
 
 
 
 
 
 Członkowie Klubu Europejskiego odnosili także sukcesy  w konkursach pozaszkolnych:

  Europa w Szkole
-1997r.-II miejsce  w etapie wojewódzkim, 1998r. -  wyróżnienie        w etapie ogólnopolskim,1999r.- I miejsce w etapie wojewódzkim , 2001- I i II miejsce        w etapie wojewódzkim i wyróżnienie 2 uczniów w etapie ogólnopolskim, 2002- I miejsce    w etapie wojewódzkim, zakwalifikowanie się do etapu centralnego, 2003-I i II miejsce          w etapie wojewódzkimi , zakwalifikowanie się do etapu centralnego.
 
 
Szkolny Klub Europejski w działaniu
           Włocławska Parada Schumana 2005
 
Ważnym wydarzeniem w pracy naszego klubu była Włocławska Parada Schumana. Podczas niej zostaliśmy wyróżnieni za przygotowanie interesującej prezentacji klubu. Nagrodą był wyjazd delegacji SKE Sp. 10 wraz z opiekunem Panią Haliną Kowalczykiewicz na Ogólnopolską Paradę Młodzieży w Warszawie w dniu 12 maja 2005 roku.
 Odbywała się ona pod hasłami solidarności z „pomarańczową rewolucją” na Ukrainie
                            .
10 czerwca br reprezentacja naszego klubu brała udział w debacie Konstytucyjnej, która odbywała się w naszym mieście pod nazwą „ Z Konstytucją Europejską pod Strzechy” z udziałem władz miasta a także Tadeusza Zwiefki – posła do Parlamentu Europejskiego, Piotra Nowiny – Konopki – założyciela Polskiej Fundacji Roberta Schumana. Tego dnia również uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panem Tadeuszem Zwiefką w SKE gimnazjum nr. 9 im. Oskara Kolberga „Młody Europejczyk”.
Zaproszone kluby europejskie – ich reprezentacje rozmawiały na temat pracy Parlamentu Europejskiego oraz Traktatu Konstytucyjnego.
 
                                                          Opiekun SKE SP.10 Halina Kowalczykiewicz
                                                                            
SPRAWOZDANIE Z UDZIAŁU W „PARADZIE SCHUMANA”

    Dnia 9 maja 2006r. o godz. 10.00 odbyła się VI Włocławska Parada Schumana. Uczestnicy imprezy przeszli z Zielonego Rynku ulicami: Bojańczyka, al. Chopina, ul. Warszawską przez plac Wolności do Zielonego Rynku.
    Wśród maszerujących byliśmy MY – uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 10   we Włocławku. Była piękna pogoda i mieliśmy doskonałe nastroje.
   Do wszystkich zebranych przemówił Prezydent Miasta Włocławka Pan Władysław Skrzypek.
Jego przemówienie skierowane było do dzieci i młodzieży. Usłyszeliśmy, że Prezydent jest dumny z tego, że bierzemy udział w Paradzie Schumana i jest przekonany, że jeszcze wiele takich manifestacji poparcia dla Unii Europejskiej będzie w naszym mieście. Nagrodą za ciekawą prezentację barw Unii Europejskiej był wyjazd do Warszawy, którego organizatorem był prezydent naszego miasta oraz Biuro Promocji.
 
 
 
Warszawa2006
 
W dniu 13 maja b.r. brałem udział w wyprawie do Warszawy, aby przemaszerować ulicami stolicy jako uczestnik Ogólnopolskiej  „Parady Schumana”.       Naszą szkołę – SP 10 Włocławek – reprezentowało razem ze mną ośmioro uczniów. Pogoda nam sprzyjała, świeciło słońce i dopisywały doskonałe humory. Wszyscy ubrani byliśmy w żółto-niebieskie stroje.       ..·      Podróż autokarem przebiegła w miłym nastroju. Śpiewaliśmy piosenki i uczyliśmy się wiązać węzły. Do Warszawy przyjechaliśmy ok. godz.11.00. Dotarliśmy na Plac Zamkowy skąd przemaszerowaliśmy z innymi uczestnikami Parady ulicami Warszawy do placu Teatralnego. Skandowaliśmy hasła o naszym mieście. Wszędzie panowała radość. Słychać było zewsząd muzykę i śpiew. Przemawiał do nas Premier Kazimierz Marcinkiewicz.
 
 
Oprócz wielu atrakcji, mieliśmy szczęście być na koncercie popularnej wokalistki INGRID.
To była bardzo udana wyprawa.
Wracaliśmy w doskonałych nastrojach, obdarowani przez wolontariuszy różnymi materiałami o Unii oraz drobnymi upominkami.
Wróciliśmy późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni.
                     Za rok też pojedziemy...
 
Opracował:Adam Detmer
Szkolny Klub Europejski SP10
 
 
                      Włocławska Parada Schumana
Dnia 9 maja 2007r. Klub Europejski, klasa IIc i  klasa VIb godnie reprezentowały naszą szkołę na VII zorganizowanej we Włocławku Paradzie Schumana. Różnokolorowy korowód młodzieży spotkał się na placu przed Urzędem Miasta. Po okolicznościowym przemówieniu prezydenta naszego miasta – Andrzeja Pałuckiego, szliśmy ulicami Włocławka wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. Wiosenna pogoda sprzyjała paradzie. Słychać było okrzyki poszczególnych szkół. Po wyczerpującym przemarszu dotarliśmy na Zielony Rynek – miejsce zbiórki.  Tam prezydent ogłosił listę szkół, które zakwalifikowały się do wyjazdu na warszawską Paradę Schumana. Nasza szkoła była jedną z nich. Ciesząc się z wygranej, udaliśmy się do szkoły. Parada ta była jedną z najciekawszych, na których byliśmy. Z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.
                                        
                                                                  Maja Wilińska Weronika Golaśińska
 
                                              
                                                                    
Warszawska Parada Schumana
2007
        
   Tegoroczna Parada Schumana wyruszyła w sobotę, 12 maja 2007 o godzinie 12.00 z Placu Bankowego w Warszawie. Europejski korowód przeszedł ulicami miasta, by dotrzeć do edukacyjnego Miasteczka Europejskiego na Nowym Świecie, gdzie największy, zgłoszony do księgi rekordów Guinessa, amatorski chór odśpiewał urodzinową Odę do Radości! Paradowały      z nami Europejki: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Danuta Hübner, Róża Thun, Jolanta Fajkowska, Dominika Ostałowska, Ewelina Serafin, Kasia Kowalska.
 
              
Specjalnie na Paradę przyjechali Eurodeputowani, którzy wspólnie z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w oryginalny sposób przybliżyli świat dyrektyw        i praw obywateli. Europejską energię wyzwoliły szkolne kluby europejskie, które spotkały się na
Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich.Polską Nagrodą Europejską wyróżniliśmy wielkiego, europejskiego reformatora - Leszka Balcerowicza.W Miasteczku Europejskim na Nowym Świecie odbyło się mnóstwo atrakcji, można było poznać instytucje i organizacje związane z Unią Europejską. Liczne Seminaria Europejskie stanowiły doskonałe miejsce do refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej.

           W doborowym towarzystwie razem świętowaliśmy urodziny Europy!
 
Tegoroczne Polskie Spotkania Europejskie i Parada Schumana zorganizowane przez Polską Fundację im. Roberta Schumana odbyły się w dniach 5 - 13 maja w Warszawie
 
 
 
Szkolny Klub Europejski Eurochampion
 
         W środę 21 marca 2007r. Szkolny Klub Europejski Eurochampion  wraz z opiekunem panią Haliną Kowalczykiewicz reprezentował naszą szkołę na III Włocławskich targach wiedzy w Centrum Doskonalenia i Edukacji we Włocławku, które odbywały się pod hasłem „Szkoła miejscem sukcesu” . Targi trwały dwa dni. W pierwszym dniu miała miejsce debata nt. :” Szkoła miejscem sukcesu ucznia , nauczyciela i rodzica ”.Na wspomniany temat dyskutowali: przedstawiciele Sejmu RP ,samorządu terytorialnego, policji, kuratorium oświaty, dyrektorzy szkół, nauczyciele, młodzież. W drugim dniu włocławskie szkoły prezentowały swoje osiągnięcia. Nasza szkoła wytypowała Szkolny Klub Europejski do prezentacji swojej pracy. Zaprezentowaliśmy przedstawienie które nasz klub zamierza zaprezentować społeczności szkolnej podczas Dnia Europy-09.maja.2007r. pt. "Jak Tolek i Lotek zwiedzali Europę" .Przedstawienie połączone z prezentacją multimedialną najpiękniejszych obrazów z Europy bardzo się podobało. Dodatkowym argumentem wspomnianego przedstawienia był dobrze dobrany podkład muzyczny ( tańce z różnych regionów Europy).
 
              
                       
 
                
                
 
 
 
 Konkurs Regionalny w Szkole Podstawowej nr 11
 
          W środę 28 marca 2007 roku w Szkole Podstawowej nr 11, odbył się III konkurs wiedzy o naszym mieście, pod nazwą  „Włocławek - moje miasto”.
  Naszą szkołę SP 10 reprezentowali: Adam Detmer, Maja Wilińska i Weronika Golasińska. Opiekunem naszym była pani Halina Kowalczykiewicz. Do wspomnianego konkursu przystąpiliśmy po raz trzeci. Szeroki zakres tematyczny przewidywał: zabytki, muzea, zakłady pracy, pomniki oraz znanych włocławian. Każda z reprezentacji, zobowiązana była do przygotowania prezentacji – przewodnika po Włocławku (ograniczona czasem do 4 min.). Należy przyznać, że na przygotowanie się do tego konkursu, poświęciliśmy dużo czasu.
  Pytania zadawane przez jurorów, były bardzo trudne i podchwytliwe. Forma turniejowa konkursu wyzwalała w nas wielkie emocje, co wpłynęło pozytywnie na efekt końcowy w tej międzyszkolnej rywalizacji.  Nasza waleczne drużyna, otrzymała wyróżnienie, a prezentacja multimedialna o Włocławku, której autorem był Adam, zdobyła największe uznanie ze strony jury. Otrzymaliśmy wiele nagród i dyplomów, co bardzo nas ucieszyło.
 
  Atmosfera panująca na tymże konkursie zawsze jest dynamiczna. Zapewne w  przyszłym roku nasz opiekun przygotuje kolejną drużynę. Już teraz życzymy jej sukcesów.
 
                                                                   Weronika Golasińska 
                                                              Opiekun Halina Kowalczykiewicz
 SKE ,,Eurochampion”w 2008r
 
,,Każdy z nas jest Europejczykiem bo przynależy do Wielkiej Rodziny Europejskiej.
Jednocześnie każdy z nas jest Polakiem ,a Polska leży w Europie.
Stąd też powinniśmy być dumni z tego ,gdzie żyjemy,mieszkamy,uczymy się.
Naszym domem jest nie tylko Polska, ale i Europa”-to myśl która towarzyszyć nam będzie w 2008r.
 
Nasza gazetka,, Syriuszek’’w Ogólnopolskim Konkursie
,,Moja szkoła w Unii Europejskiej ‘’VI edycja
 
-10 kwietnia zgłosiliśmy Syriuszka do konkursu przystępując jednocześnie do szerokiego zespołu szkół, które podobnie jak my piszą o Europie zachęcają do poznawania jej tradycji zwyczajów i osiągnięć no i mają swoich czytelników.Do rywalizacji przystąpiło ponad 2000 szkół.Nagrodą był wyjazd do Brukseli dla całego zespołu redakcyjnego wraz z opiekunem .
Och, ależ to były emocje no i praca do ostatniej chwili.Nasz naczelny informatyk Pani Beata Domańska wielokrotnie mobilizowała redaktorów Syriuszka do korekt.
No cóż, tym razem nie udało się zdobyć głównego trofeum ale w najbliższej przyszłości na pewno zgłosimy Syriuszka do VII edycji wspomnianego konkursu.
 
 
 
 
 
 
 
 
Dzień Europy w naszej szkole 
 
 Wyjątkowo uroczyście przebiegał 9 maja 2008 r w SP10.Tego dnia zaprosiliśmy społeczność szkolną do sali gimnastycznej na przedstawienie wędrówki ..Totka i Lotka po Europie” połączone z prezentacją multimedialną najpiękniejszych obrazów z Europy..Członkowie Klubu Europejskiego którzy ten program przygotowali ,pokazali jak piękny jest nasz kontynent, zachęcili nas do jego zwiedzania, poznawania jego tradycji i zwyczajów. Ważnym argumentem wspomnianego przedstawienia był dobrze dobrany podkład muzyczny ( tańce z różnych regionów Europy) Autorem prezentacji multimedialnej jest nasz absolwent Adam Detmer.Wspomniane przedstawienie podobało się wszystkim zachęcając nas jednocześnie do pracy nad drugą częścią ,,Wędrówek po Europie z Totkiem i Lotkiem ‘”
 
Maj 2008
 
Szkolny Klub Europejski przewodniczy reprezentacji SP10 w kolejnej   
 
Włocławskiej Paradzie Schumana
 7 maja 2008 we Włocławku odbyła się VIII Parada Schumana, w której tradycyjnie uczestniczyli uczniowie szkół wraz z opiekunami. W imprezie wzięło udział około 1 000 osób
My również tam byliśmy i bawiliśmy się doskonale.