Wtorek 16 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" Janusz Korczak

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.
O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw. Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają. Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

KATALOG PRAW DZIECKA
Prawa i wolności osobiste:
• Prawo do życia i rozwoju
• Prawo do tożsamości i identyczności (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu, prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej)
• Prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania
• Prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecko dotyczących w postępowaniu administracyjnym i sądowym
• Prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi
• Prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć i wszelkiego okrucieństwa
• Prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia

Prawa socjalne:
• Prawo do zabezpieczenia socjalnego
• Prawo do możliwie najwyższego poziomu ochrony zdrowia,