Europejski Dzień Języków
Jest to międzynarodowe święto obchodzone co roku 26 września od czasu jego ustanowienia w roku 2001 wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy- organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, biblioteki, organizacje pozarządowe, a także szkoły. Z okazji święta organizowane są liczne wydarzenia – imprezy dla dzieci, okolicznościowe programy telewizyjne i radiowe, specjalne kursy językowe oraz konferencje naukowe.Nadrzędnym celem tego święta jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Jest on również okazją do: popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, promowania różnorodności językowej i kulturowej, zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy i stymuluje rozwój przedsiębiorstw.
Podsumowując, wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie:
ponad 200 języków europejskich
24 języki urzędowe UE
około 60 języków regionalnych i języków mniejszości
wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.
A teraz kilka faktów i ciekawostek na temat języków:
1. Rodzina języków germańskich obejmuje między innymi języki duński, norweski, szwedzki, islandzki, niemiecki, niderlandzki, angielski i jidysz.
2. Rodzina języków romańskich obejmuje między innymi język włoski, francuski, hiszpański, portugalski i rumuński.
3. Rodzina języków słowiańskich obejmuje między innymi język rosyjski, ukraiński, białoruski, polski, czeski, słowacki, słoweński, serbski, chorwacki, macedoński i bułgarski.
4. Większość języków europejskich opiera się na alfabecie łacińskim. Niektóre języki słowiańskie opierają się na cyrylicy. Grecki, jidysz, ormiański i gruziński posiadają własny alfabet.
5. Rosja (148 milionów mieszkańców) może poszczycić się największą liczbą używanych na jej terytorium języków: w zależności od zastosowanych kryteriów jest ich od 130 do 200.
6. W skutek napływu imigrantów oraz uchodźców Europa staje się coraz bardziej wielojęzyczna. W samym tylko Londynie mówi się w około 300 językach (arabski, turecki, kurdyjski, języki berberyjskie, hindi, pendżabski itd.).
7. Sławni ludzie mówiący więcej niż dwoma językami to:
-Piosenkarka, Shakira
-Aktorka, Natalie Portman
-Aktor Hugh Laurie znany z serialu ‘Dr House’