pomoc
 Szkoła Podstawowa 10 we Włocławku
Piątek 22 listopada 2024 r. Imieniny obchodzą Cecylia, Jonatan, Stefan
WLOCLAWEK WEATHER

Kampania ,,Przytul dziecko”.



Kampania ,,Przytul dziecko”.

W czasie, gdy obchodzimy jedyny taki dzień w roku- Dzień Dziecka, nasza szkoła przystąpiła do Kampanii ,,Przytul dziecko”. Planowaliśmy to od dawna. Chcemy uzmysłowić naszym rodzicom, jak ważne w życiu każdego człowieka jest przytulanie. Jest to bezcenny dar, który nic nie kosztuje, a wyposaża dziecko na całe życie.
#przytuldziecko to kampania społeczna, w której mówimy o ogromnej roli przytulania w życiu dziecka.  Wyjaśniamy jaką ma moc i zachęcamy do przytulania swoich dzieci!
#przytuldziecko, bo w ten sposób pomagasz mu budować poczucie własnej wartości. Przytulając dajesz niewerbalny komunikat “jestem tu, rozumiem cię, kocham cię, troszczę się o ciebie”, “akceptuję cię”. Ponieważ przytulanie gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i przynależności, dziecko czuje się chciane i rozumiane.
#przytuldziecko, bo to redukuje stres. Przytulanie wytwarza oksytocynę, która zmniejsza wytwarzanie hormonu stresu – kortyzolu. Dzięki temu przytulanie obniża napięcie i pomaga w nerwowych sytuacjach. 
#przytuldziecko, bo dotyk jest niezastąpiony w rozwoju malucha. Dotyk to najbardziej rozwinięty zmysł u małych dzieci i jedyna forma komunikacji, która dostępna jest już od narodzin. Maluch o przytulanie i czułość umie prosić już od pierwszych dni życia. Dzięki niemu dziecko uczy się świata. 
#przytuldziecko, bo to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Przytulanie podświadomie przypomina ciepło i lekki docisk doświadczane w łonie mamy. To uczucie zostaje z człowiekiem na zawsze. Dzięki temu przytulanie pomaga każdemu, nie tylko maluchom. 
#przytuldziecko, bo to wzmacnia jego zdrowie. Badania potwierdzają, że regularne przytulanie poprawia odporność. Hormony wydzielane dzięki przytulaniu wspomagają działanie układu immunologicznego.
#przytuldziecko, bo dzięki temu jest szczęśliwsze Przytulanie pobudza produkcję serotoniny i endorfin. Nie bez powodu nazywane są hormonami szczęścia. Dlaczego? Bo wywołują one uczucie przyjemności. Mają działanie uśmierzające ból, zmniejszają smutek. 
 
„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”.
- Virginia Satir
 
Polecamy do obejrzenia krótkie promujące  filmiki:
 

Samba-AnaCom sp. z o.o. PCK Włocławek Centrum Edukacji Obywatelskiej