Dnia 24 marca 2017 roku, w murach naszej szkoły miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W konkursie wzięły udział dzieci z różnych klas.
Jury przyznając nagrody, kierowało się 4 kryteriami:
• Ogólny wyraz artystyczny,
• Technika i dobór materiałów,
• Pracochłonność wykonania,
• Estetyka
- Palmy są naprawdę piękne. Wszystkie spełniły warunki Regulaminu i jury miało ogromny problem z ich oceną, dlatego jest wiele miejsc równorzędnych – skomentował organizator.
Niedziela Palmowa. Co symbolizują palmy i dlaczego się je święci? Święcenie palm to najbardziej rozpoznawalny znak niedzieli poprzedzającej Wielkanoc, zwanej Niedzielą Palmową. Skąd wzięła się ta tradycja, jaką ma symbolikę pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia? Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, dla chrześcijan czas refleksji i zadumy nad ostatnimi chwilami i śmiercią Jezusa. Sama w sobie Niedziela Palmowa jest upamiętnieniem wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy został powitany przez tłum rzucający mu łodygi palmowe pod nogi. Także dziś najbardziej charakterystycznym akcentem w obchodach Niedzieli Palmowej jest obrzęd święcenia palm i uroczyste procesje z nimi. Procesje te już w IV w. obchodzili chrześcijanie w Jerozolimie, a później, w V i VI w., przyjęły się także w Kościele zachodnim, sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI w.
Co symbolizują palmy wielkanocne? W Niedzielę Palmową wierni ze wszystkich krajów przynoszą do kościołów palmy wielkanocne. W Polsce palmy wielkanocne robi się z gałązek wierzbowych, często przystrojonych kwiatkami z bibuły czy suszonymi i barwionymi roślinami. W tradycji Kościoła symbolizują one mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej, a w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych przyrody - corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.