Środa 17 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Aneta, Bogdan, Aleksy

Zaprzyjaźnij się z Małym Księciem

W dniach 19 IV 2017 – 27 IV 2017 nasza szkoła realizowała wewnątrzszkolny projekt pt: „Zaprzyjaźnij się z Małym Księciem”, którego celem było utrwalenie znajomości lektury Antoine’a de Saint-Exupery’ego pt. „Mały Książe”. Całość zapoczątkowała wieloosobowa gra dydaktyczno – edukacyjna „Mały Książę” z elementami negocjacji, matematyki oraz literackimi nawiązaniami, której organizatorami byli: Miejska Biblioteka Publiczna we Włocławku, Centrum Kultury „Browar B.” oraz klub gier planszowych „Taktyk”. Turniej „Zaprzyjaźnij się z Małym Księciem” objęty został honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego - p. Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Włocławka - p. Marka Wojtkowskiego.
W ramach przygotowań do projektu, poszczególnym nauczycielom rozdzielone zostały zadania - każdy odpowiadał za realizację konkretnego scenariusza lekcji podczas prowadzonych zajęć. Przygotowaliśmy wspólnie m.in.: zestaw pytań konkursowych do lektury, harmonogram gier i zabaw.
W ramach projektu uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: przyswajali treść lektury, oglądali film, wykonywali plakaty informacyjne, aktywnie uczestniczyli w zaplanowanych zadaniach. Elementem rozpoznawczym każdej z klas stał się strój: klasy III i VI – czerwony, II i V – niebieski, I i IV – żółty.
Za aktywny udział w projekcie uczniowie zostali nagrodzeni bardzo dobrymi ocenami, otrzymali także drobne upominki.
Wewnątrzszkolny projekt „Zaprzyjaźnij się z Małym Księciem” miał na celu m.in.:
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie,
- integrację w trakcie gier i zabaw,
- kształcenie umiejętności wywiązywania się z podjętych działań,
- pogłębianie wiedzy z literatury,
- stosowanie różnych technik informacyjnych,
- kształtowanie umiejętności interpretowania tekstu i wyciągania wniosków,
- ukazanie uniwersalnych wartości jakimi są: miłość, przyjaźń, dobro i prawda,
- kształtowanie umiejętności wybaczania,
- kształtowanie umiejętności budowania właściwych relacji,
- odkrycie ponadczasowych „złotych myśli” (np. najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, dobrze widzi się tylko sercem).