Piątek 10 maja 2024 r. Imieniny obchodzą Antonina, Izydor, Antoni

„Bezpieczne szkoły Śródmieścia – bis”

„Bezpieczne szkoły Śródmieścia – bis” to nazwa projektu realizowanego przez SP 3, SP 14, SP10, Gim. 9, Gim. 14, LZK i LMK w ramach ROKU BEZPIECZNEJ SZKOŁY. 3 czerwca uczniowie uczestniczyli w Festiwalu Nauki ph. „Bo co może młody człowiek…” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 10. Część zadań przewidzianych dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III została rozegrana w budynku szkoły. Uczniowie malowali kujawskie wzory przeniesione w naszego regionalnego fajansu, wykonywali kujawskie kwiaty i utrwalali plastycznie krajobraz naszej małej ojczyzny , a także startowali w konkursach: układanie puzzli przedstawiających stroje kujawskie, nawlekanie kujawskich korali, karmienie się kujawskim żurkiem (na czas), tańczenie kujawiaka na gazecie. A wszystko to odbywało się przy dźwiękach utworów granych przez zespół „Wrzos” i pod bacznym okiem znawców naszego regionu: p. Ewy Jabłońskiej (pracownika Muzeum Etnograficznego) i p. Jadwigi Zawitowskiej (byłego pracownika Fabryki Fajansu). Najmłodszych zaś literacko zabawiły panie z Działu Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wszyscy obejrzeli przedstawienie o kujawskich zabawach przegotowane przez przedszkolaków z 0 B. W tym czasie uczniowie klas IV-VI, gimnazjaliści i licealiści uczestniczyli w grze dydaktycznej rozegranej w parku im. Henryka Sienkiewicza. Zmagania rozpoczął bieg w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska biega”. Następnie uczniowie czytali wiersze Tuwima (na czas ; plastycznie i literacko odkrywali piękno naszej ziemi, rozwiązywali zadania z sudoku i test o Kujawach (po polsku i angielsku), sprawdzali swe umiejętności związane z bezpieczeństwem komunikacyjnym, zdrowiem i udzielaniem pierwszej pomocy oraz plastycznie mówili paleniu „NIE”. Poza tym uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne lub ulotki promujące nasz region. Konkurencje odbywały się przy dużym wsparciu ZR PCK, WORD, KPCEN, Galerii Sztuki Współczesnej, Sanepidu i Włocławskiego Oddziału Archiwum Państwowego oraz Urzędu Miasta. Działania były połączone z programem Szkoła z klasa 2.0 (SP 10 jest jego realizatorem), kampanią antynikotynową, z akcją Zachowaj Trzeźwy Umysł, Dniem bez Przemocy (młodzież i nauczyciele okazali to m.in. przez założenie białych koszulek).