Czwartek 17 października 2024 r. Imieniny obchodzą Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Narodowe czytanie 2024 - ,,Kordian"

Narodowe Czytanie- My też tam byliśmy…

W sobotę, 7 września 2022 roku w całej Polsce po raz dwunasty odbyło się Narodowe Czytanie. Akcja ta jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r.

W tym roku W ramach akcji wspólnego czytania kanonu polskiej literatury narodowej, od godziny 12.00 czytano „Kordiana”, dramat romantyczny Juliusza Słowackiego. We Włocławku Narodowe Czytanie „Kordiana” zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna.

Wydarzenie, w którym uczestniczyli również uczniowie klasy 6 b z naszej szkoły wraz z wychowawczynią – Bożeną Kiersznicką, odbyło się na Placu Wolności.
Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc przeczytał aktor oraz lektor, Filip Kosior

Narodowe czytanie w SP 10

W szkole również podjęliśmy działania w związku z Narodowym Czytaniem.

Pani Dorota Goldewicz przygotowała gazetkę tematyczną w bibliotece szkolnej poświęconą życiu i twórczości Juliusza Słowackiego oraz wystawę jego największych dzieł.

Na lekcjach j. polskiego w klasach IV – VII osoby przebrane za Słowackiego opowiadały krótko o poecie, a kilku uczniów czytało fragment ,,Kordiana” - ,,O Janku co psom szył buty”. Natomiast w klasach VIII przypomniano biografię J. Słowackiego oraz omówiony dramat ,,Balladyna” w formie quizów.

Szkolne Radio ,,Urwis” pod opieką Pani Joanny Wojciechowskiej przygotowało audycję, w której zaprezentowano:

- historię Narodowego Czytania

- ciekawostki z życia Juliusza Słowackiego