Wtorek 16 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

1 grudnia- Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzimy od 1988 roku, dzięki inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę międzynarodową organizację. Symbolem tego dnia jest czerwona wstążka. Politycy, osoby publiczne i każdy kto solidaryzuje się z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, noszą ją tego dnia na ubraniu. Co roku lub co kilka lat zmienia się temat przewodni kampanii. Podkreślano już szczególnie trudną sytuację kobiet z AIDS, dużą zachorowalność dzieci, bądź dyskryminację i piętno , jakie niesie ze sobą ta choroba. Od kilku lat hasło przewodnie brzmi: "Dążymy do zera: zero nowych zakażeń HIV, zero dyskryminacji, zero zgonów związanych z AIDS". 1 grudnia na całym świecie odbywają się konferencje, spotkania, akcje społeczne i wydarzenia kulturalne, podczas których mówi się o profilaktyce, o walce z AIDS i o pomocy chorym. Podczas corocznych kampanii podejmuje się różnorodną problematykę. Aktualnie skupiono się na osobach po 50-tym roku życia i rozpoczęto akcję " #Manifest 50", która ma skierować naszą uwagę na kwestię seksualności osób po 50-tym roku życia , a przede wszystkim na profilaktykę i prewencję HIV w tej grupie wiekowej. W najbliższy wtorek solidaryzujmy się z chorymi na AIDS i zakażonymi HIV. Niech elementem naszego stroju będzie w tym dniu czerwona wstążka.