Wtorek 16 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

21 IX 2018– Impreza Niepodległościowa

W parku im. H. Sienkiewicza w godz. 10.00 do 12.00 odbyła się impreza niepodległościowa „Pobiegnijmy dla Niepodległej” Wzięły w niej udział dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie klas pierwszych i kl. IV-VIII biorący udział w konkurencjach sportowych, literackich, plastycznych i wiedzowych. W tym samym czasie dla Niepodległej śpiewali uczniowie klas II-III, którzy zabawą uczcili 100 lat niepodległości naszej Ojczyzny. Cała społeczność uczniowska, począwszy od oddziałów przedszkolnych po klasy VIII, ubrana była w białe lub czerwone koszulki, nawiązujące do barw Polski. I takie też balonu poszybowały w górę jako symbol naszej wolności. W imprezie w parku uczestniczyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 14
Spotkanie w parku, po powitaniu uczestników i gości, zaczęło się do głośnego czytania fragmentu powieści H. Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”, co miało miejsc przy pomniku naszego noblisty, autora książek pisanych „ku pokrzepieniu serc”. Następnie uczestnicy przystąpili do wykonywania zadań- konkursu historycznego „ Znane i nieznane” – konkurs wiedzy na temat postaci, miejsc z Kujaw związanych z walką o niepodległość (od czasów zaborów do 1921 roku) poprowadzonego przez p. Tomasza Dzikiego , kierownika Archiwum Państwowego – Oddział we Włocławku; Konkursu plastycznego „Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli 100 lat wolnej Polski” – plastyczne przedstawienie najpiękniejszych miejsc w Polsce, nad przebiegiem którego czuwała p. Małgorzata Jabłońska, instruktor oświatowy Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku; konkursu literackiego „O Polsce najpiękniej” -układanie krótkiego tekstu literackiego sławiącego uroki polskiego pod bacznym okiem p. Lidii Kłosowskiej z Miejskiej Biblioteki Publicznej. W tym samym czasie uczniowie, dzieci (wiek od 4 do 16 lat) uczestniczyli w biegu wzdłuż Zgłowiączki. Z najmłodszymi pobiegli goście: p Barbara Moraczewska -Prezydent Miasta Włocławek, p. Agnieszka Białopiotrowicz- dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Włocławek oraz p. Anna Kwiatkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 we Włocławku. Poza tym uczniowie, goście mogli uczestniczyć w pokazie udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu pracowników Zarządu Rejonowego PCK i uczniów Zespołu Szkół Technicznych pod opieką p. Elżbiety Górskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a najlepsi nagrody i puchary. Najważniejsza była jednak idea spotkania- pisanie, malowanie tego, co polskie; poznawanie jej zawiłych dziejów; bieg dla Polski; apel do społeczności naszego miasta, aby dbać o nasz kraj - po prostu edukacja patriotyczna inaczej. W tym dniu rodzice, nauczyciele i uczniowie zapalili symboliczne znicze przy pomnikach związanych z walkami o niepodległość naszego kraju.
Nasz projekt zajął III miejsce w IV edycji programu TESCO „Decydujesz. Pomagamy” Dziękujemy wszystkim, dzięki który mogliśmy zrealizować nasze przedsięwzięcie.

Oto wyniki poszczególnych konkurencji:

Konkurs literacki:
1 miejsce- Kasper Cyran i Mateusz Szymanowicz z SP 10