Wtorek 16 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji.

20 października 2017 w sali kameralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie pt. „DYSLEKTYCY SĄ WŚRÓD NAS - przegląd słynnych osób z dysleksją” zorganizowanego w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Jego organizatorami byli: Włocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna we Włocławku, Miejska Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa nr 10. Podczas spotkania p. Iwona Sałacka, przewodnicząca Włocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji, przybliżyła problem dysleksji i przypomniała sylwetki niektórych znanych osób z dysleksją. Pani M. Jabłońska, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej, oczytała kartkę z pamiętnika dyslektyka (obecnie studentki lingwistyki stosowanej UW). Obydwa wystąpienia mówiły o problemach i sukcesach osób z dysleksją. Uczestnicy mogli też obejrzeć wybrane prezentacje multimedialne nadesłane na konkurs pt. „Dyslektycy są wśród nas-przegląd słynnych osób z dysleksją” i wysłuchać jednej z nagrodzonych prac literackich nadesłanych na konkurs literacki pt. „I Ty możesz być Andersenem” , która odczytała p. Małgorzata Gontarek, przedstawiciel Kujawsko -Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Delegatura we Włocławku. Następnie podsumowano obydwa wspomniane wyżej konkursy, wręczono dyplomy i nagrody dla nagrodzonych, upominki dla pozostałych uczestników oraz podziękowania dla opiekunów. Komisja konkursy literackiego „I ty możesz być Andersenem” złożona z pracowników z działu promocji MBP, po dokonaniu oceny prac konkursowych, wytypowała do nagród siedmiu uczestników. Byli nimi: KAROLINA PIERNIKOWSKA z SP 7, NIKOLA GRZYBOWSKA z SP 23, ARKADIUSZ ZDANOWSKI–SP 10, KASPER CYRCAN–SP 10, MATEUSZ SZYMANOWICZ- SP 10, NATALIA KOKOWICZ – SP LUBANIE, JAN SIUDAK-SP 10. Komisja konkursu na prezentację multimedialną „Dyslektycy są wśród nas - przegląd sylwetek słynnych osób z dysleksją”” złożona z pracowników PPP dokonała ocen prac konkursowych i przyznała nagrody 9 uczestnikom a dwóm wyróżnienia. Nagrodzone osoby to: w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: MATEUSZ ZIELIŃSKI i NORBERT CIECHALSKI z Zespołu Szkół Samochodowych ; w kategorii szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi: ADRIANNA SKIBIŃSKA z SP 7, ALICJA ROZWORSKA z SP Lubanie, PATRYCJA KOPERNIAK z SP 23 (G. 4),JAN ŻYŻELEWICZ z SP 23, JACEK WILIŃSKI z SP 22, JAN OWIECZKA z SP 23, KATARZYNA JAROSZEWSKA z SZI Kruszyn; a wyróżnione JAN SIUDAK z SP 10, OLIWIA RYBSKA z SP 2.