Poniedziałek 20 maja 2024 r. Imieniny obchodzą Aleksander, Bernardyn, Bazyli

KAMPANIA BIAŁYCH SERC W SP 10

Od 3 lat w naszej szkole realizujemy cele Kampanii Białych Serc. Jest ona symbolem Europejskiego Protestu Przeciwko Narkotykom i Przemocy. Kampania Białych Serc ma na celu propagowanie życia bez narkotyków i przemocy, adresowana jest głównie do dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli. Od roku 2011 jest ona skierowana na problem osób zaginionych w szczególności dzieci i młodzieży. Od 2016 roku porusza problem ofiar przemocy domowej. Kampania Białych Serc jest protestem przeciwko rosnącej liczbie osób uzależnionych i jest poświęcona pamięci ofiar uzależnień. Przez siedemnaście lat działania Kampanii poruszają różnego rodzaju tematy dotyczące zagrożeń, jakie czyhają szczególnie na dzieci i młodzież. W ubiegłych latach były to hasła: ,,Od piwa nie tylko głowa się kiwa”, ,,Wszystko w Twoich Rękach” .Przewodnim tematem w tym roku było uzależnienie od smartfonów zwane Fonoholizmem. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 również podjęła działania pod hasłem „Włącz alarm”, realizując zadania z tym związane przez cały tydzień. Podczas lekcji wychowawczych i nie tylko nauczyciele poruszali trudne tematy związane z uzależnieniami. Odbywały się dyskusje, debaty na temat profilaktyki uzależnień, cyberprzemocy, hejtowania w sieci, uzależnienia od telefonu komórkowego. Młodzież oglądała filmy i słuchała relacji osób dotkniętych uzależnieniami. Chętni uczniowie pokazali sposoby aktywnego spędzania czasu wolnego bez telefonów . W oknach naszej szkoły zawisły białe serca-symbol Kampanii. Ponadto Samorząd Uczniowski ustalił, że 26.10 podejmujemy jednodniowe wyzwanie ,,Dzień bez telefonu”, który dotyczył uczniów i nauczycieli. Wykonano gazetki z informacjami na powyższy temat. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu udali się na włocławski cmentarz w celu uporządkowania, posprzątania zapomnianych, zaniedbanych grobów, grabili liście, zapalili znicze. W ramach Kampanii podjęliśmy także współpracę z KMP- w grudniu klasy starsze wezmą udział w spotkaniu poświęconemu fonoholizmowi. To zapewne był tydzień, w którym dużo się działo i dużo mówiło o sprawach ważnych i istotnych. Nie kończymy jeszcze tego tematu-będziemy nieraz poruszać tematykę fonoholizmu, a Białe Serca w oknach będą nam jeszcze przez jakiś czas przypominać o idei Kampanii.