Wtorek 16 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

Kampania "Nie strzelam w Sylwestra !"

Kampania

Współcześnie noc sylwestrowa , czyli ta z 31 grudnia na 1 stycznia jest miłym , wyjątkowym wydarzeniem - żegnamy Stary Rok , a witamy Nowy Rok, który ma być lepszy od tego poprzedniego. Z tej okazji przesyłamy sobie życzenia, tańczymy, bawimy się, dorośli wznoszą toast szampanem. Jest to taka wyjątkowa, magiczna noc w roku. Niestety wybicie północy obwieszczają również wybuchy petard, sztucznych ogni i rac, przez które cierpią przede wszystkim zwierzęta. Ale nie tylko one, bo również ludzie z różnymi niepełnosprawnościami, osoby starsze. Społeczność Dziesiątki po raz pierwszy przyłącza się do kampanii pod hasłem: "Nie strzelam w Sylwestra ! ", promowanej przez stowarzyszenie "Empatia". Chcemy zachęcić Was uczniowie i Wasze rodziny do wzięcia udziału w tej akcji.
Ani zwierzęta domowe, ani tym bardziej dziko żyjące nie rozumieją jaka jest przyczyna huku, wystrzałów i błysku w środku zwykłej dla nich nocy, taki hałas budzi przede wszystkim przerażenie. To przerażenie u zwierząt możemy porównać do tego, które czuli nasi przodkowie - żyjący o okresie I lub II Wojny Światowej. Wybuch petardy zwierzak odczuwa podobnie jak człowiek wybuch bomby. Natężenie hałasu w noc sylwestrową może dochodzić do 160 decybeli, co jest nie do zniesienia dla zwierząt , które posiadają o wiele wrażliwszy słuch niż ludzie. Skutki wybuchu petard i rac są dla zwierząt katastrofalne. Psy i koty uciekają poza ogrodzenia swoich domostw i biegną na oślep przerażone strzelaniem, często giną pod kołami aut, gubią się, nie wracają do domu, ptaki rozbijają się o dachy domów. Petardy potrafią ciężko okaleczyć zwierzę, a huk i błysk może doprowadzić do ataku padaczki czy ataku serca. W wyniku bezpośrednich działań człowieka związanych z używaniem petard w Sylwestra, w Polsce corocznie dochodzi do śmierci kilkudziesięciu zwierząt ! Nie musi tak być ! Od 2010 roku stowarzyszenie "Empatia" prowadzi akcję "Nie strzelam w Sylwestra!". Zapraszamy Was, abyście przyłączyli się do tej akcji i zrezygnowali z używania petard. Udział w akcji polega także na promowaniu, rozgłaszaniu jej idei wśród rodziny, znajomych, kolegów. Możecie także wywiesić infografiki "Jak pomóc zwierzętom w Sylwestra" (do pobrania na stronie www.empatia.pl) i wywiesić na waszej klatce schodowej.
Pamiętajmy o tym, że to my , ludzie jesteśmy odpowiedzialni za dobrostan zwierząt zarówno tych naszych domowych, jak i tych dziko żyjących. Miejmy w sobie empatię, kierujmy się sercem, a nie naszą chwilową rozrywką . W wielu europejskich i światowych aglomeracjach zabronione są wystrzały petard, a coroczne podniebne widowisko odbywa się jako pokazów laserów. W największych miastach w Polsce już od kilku lat w Sylwestrową Noc, mając na uwadze dobro starszych, schorowanych ludzi i dobro zwierząt odbywają się pokazy laserów.
Na stronie www.empatia.pl znajdziecie porady "Jak pomóc zwierzętom w Sylwestra". Zachęcamy do zapoznania się z tymi ważnymi informacjami.