Wtorek 14 maja 2024 r. Imieniny obchodzą Maciej, Bonifacy, Dobiesław

KONKURS EKOLOGICZNY DL KLAS VI „Woda kolebką życia”

Nasza szkoła była organizatorem II Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego dla Uczniów Kl.VI Szkół Podstawowych. Konkurs odbył się w ramach obchodów Światowego Dnia Wody, w dniu 19 marca. Celem konkursu było: przybliżenie uczniom problematyki ekologicznej związanej ze środowiskiem wodnym; popularyzowanie idei ochrony wody i jej mieszkańców; kształcenie umiejętności związanych z korzystaniem z różnych źródeł wiedzy; integrowanie społeczności uczniowskiej włocławskich szkół. W konkursie szkołę mógł reprezentować tylko jeden czteroosobowy zespół. Zakresem tematycznym i umiejętnościami obejmował zagadnienia dotyczące ekologii woda jako środowisko życia, organizmy wodne i ich ochrona, właściwości wody, zanieczyszczenia wód, sposoby racjonalnej gospodarki zasobami wodnymi). Uczniowie musieli również wykazać się umiejętnościami plastycznymi oraz umiejętnościami związanymi z obsługą komputera. Konkurs składa się z trzech jednocześnie odbywających się części: konkursu plastycznego pod hasłem „Magiczna Ryba (2 uczestników), konkursu na projekt ulotki wykonanej przy pomocy komputera „Chrońmy wodę” (1 uczestnik) oraz konkursu wiedzy i umiejętności z ekologii „Tajemnice wody” (1 uczestnik).
W części plastycznej uczniowie zespołowo wykonywali pracę plastyczną – płaskorzeźbę pt. „Magiczna ryba”. Każda grupa miał za zadanie wykonać rybę wielkości 30-50x100-120 [cm] (w przybliżeniu). Gotowe ryby posłużyły do utworzenia jednej wspólnej kompozycji pt. „AKWARIUM". Komisja konkursowa oceniała nawiązanie tematyczne-realizacja tematu; oryginalność użytych materiałów; pomysłowość i estetyka wykonania.

Punkty wszystkich konkurencji były zsumowane. Na tej podstawie wyłoniono zwycięskie zespoły. I miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 14, II miejsce reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 10, a III miejsce reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 22. Najlepsze zespoły szkolne otrzymały nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy upominki, zaś opiekunowie dyplomy. Nagrodzono również uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca w poszczególnych konkurencjach. W konkurencji plastycznej wygrali kolejno: Roksana Andrzejczyk i Katarzyna Paul ze Szkoły Podstawowej nr 11, Aleksandra Stasiak i Kacper Pałska ze Szkoły Podstawowej nr 14 oraz Aleksandra Gorzycka i Zuzanna Pol ze Szkoły podstawowej nr 20. W konkurencji komputerowej najlepsi byli: Wioletta Polakowska ZSP 14, Inga Sałata z SP 22 i Maciej Zasada z SP 8. W części sprawdzającej wiedzę kolejno najwyższe wyniki osiągnęli: Klaudia Jankowska z SP 10, Arkadiusz Sowiński z SP 7, Zuzanna Warczachowska z SP 22. Gratulujemy! Prace konkursu oceniało niezależne jury - M. Jabłońska (Galeria Sztuki Współczesnej), P. Twardowski (Gostynińsko-Dobrzyński Park Krajobrazowy), Artur Czachowski (Sklepy Komputerowe MICRON0), A. Rachut i K. Frontczak (Miejska Biblioteka Publiczna), M. Brewczyńska (KP CEN) jako przewodnicząca, A. Chrząszcz (WCEE) , M. Wasilewski (WOPR). Gościem konkursu była wiceprzewodnicząca Rady Miasta Włocławek, członek Komisji Edukacji – p. Małgorzata Kowalczyk - Przybytek.

Uczestnicy Konkursu mieli okazję obejrzeć prezentację o Wiśle przygotowaną przez Justynę Brewczyńską z kl. V a pod op. P. Agnieszki Lewandowskiej, wysłuchać prelekcji na temat bezpiecznego zachowania nad wodą wygłoszonej przez ratownika WOPR oraz obejrzeć program artystyczny nawiązujący do tematyki konkursu przygotowany przez p. Annę Dwornikowską i o. Łukasza. W przygotowanie konkursu zaangażowało się wielu nauczycieli: E. Dratwińska, I. Janiczek, A. Kwiatkowska, A. Lewandowska, R. Podgórska, I. Składanowska, V. Szymańska, K. Twardowska, E Zasada, A. Zacharek, K. Żywica.
Miejmy nadzieję, iż w przyszłym roku o miano najlepszych ekologów powalczą przynajmniej reprezentacje tych samych szkół – 10 z naszego miasta, co i w tym roku. Myślimy, że dołączą do nich i inne szkoły.
Naszą szkołę reprezentował zespól w składzie: Natalia Rojewska i Karen Chmielewska (konkurencja plastyczna), Klaudia Jankowska (konkurencja wiedzy) i Kamil Górczyński (konkurencja (komputerowa). Klaudia Jankowska zajęła I miejsce w konkurencji „Tajemnice wody”. Brawo dla całego zespołu i Klaudii.
Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy ufundowali bogate nagrody dla wszystkich uczestników konkursu oraz słodki poczęstunek. Wśród nich są: Urząd Miasta Włocławek, Sklep Komputerowy Micron, Pizzeria "Trzynastka", "Kujawianka", Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy w Kowalu, Multikino, PKO BP SA, Księgarnia Literat", Wydawnictwo MAC, Niepubliczny Ośrodek Edukacji EDUJETTER , Włocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji, Hipermarket Real, Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Hydrobudowa SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, firma Sanplast z Wymysłowic, Szkoła Podstawowa nr 10 oraz wiele innych osób, dla których ekologia jest bardzo ważna.