Poniedziałek 13 maja 2024 r. Imieniny obchodzą Gloria, Robert, Serwacy

Konkurs ekologiczny dla klas III

Żaden promień słońca nie ginie,
lecz zieleń, którą on budzi,
potrzebuje czasu, aby wzrosnąć.
Albert Schweitzer

20 marca 2010 roku w naszej szkole odbył się VII już Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas trzecich szkoły podstawowej. Konkurs przygotowany był przez nauczycieli naszej szkoły: Elżbietę Dratwińską, Beatę Domańską, Małgorzatę Kwiatkowską, Dorotę Małecką, Joannę Jóźwicką.
Do pracy w Jury zaproszono Dyrektora Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej panią dr Marię Palińską, która jednocześnie została poproszona o przewodniczenie komisji, nauczycielkę biologii z Gimnazjum nr 9 panią Zofię Racław – Sobczak oraz pracownika Nadleśnictwa Włocławek pana Lecha Jonczyka.
Swoją obecność zaznaczyło też Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Oddział we Włocławku w osobie gościa honorowego Starszego Wizytatora pani Jadwigi Sikorskiej.
W konkursie wzięło udział dwudziestu dwóch uczniów z jedenastu włocławskich szkół podstawowych. Dzieci brały udział w pięciu punktowanych konkurencjach.
Pierwszą z nich był do rozwiązania w parach test wiedzy składający się z piętnastu pytań dotyczących polskich parków narodowych. W drugiej konkurencji należało wylosować nazwę parku narodowego i umiejscowić ją na mapie Polski. W kolejnej konkurencji reprezentanci szkół losowali koperty z puzzlami charakterystycznych zwierząt występujących w naszych parkach narodowych. Po ułożeniu puzzli należało podać nazwę danego zwierzęcia. Następna konkurencja to była zgaduj – zgadula. Do dyspozycji drużyny miały 45 pytań. Ich zadaniem było wybranie dwóch i udzielenie na nie poprawnej odpowiedzi. Ostatnim elementem konkursu było stworzenie przyrodniczego logo z materiałów papierniczo – plastycznych.
Punktacja ze wszystkich konkurencji dawała końcowy wynik. I tak miejsce pierwsze przypadło jednocześnie szkołom: Prywatnej Szkole Publicznej WIEDZA oraz uczestniczącej gościnnie Szkole Podstawowej nr 10, drugie w całości punktowane miejsce także jednocześnie zajęły szkoły: SP 22 i SP 11, zaś trzecie przypadło reprezentacji SP 23.
Szkoła, która w klasyfikacji punktowej zajęła pierwsze miejsce – PSP WIEDZA otrzymała z rąk Starszego Wizytatora Delegatury Kuratorium w Bydgoszczy pani Jadwigi Sikorskiej ufundowaną przez Dyrektora Delegatury piękną nagrodę książkową.
Ponieważ wszystkie dzieci biorące udział w konkursie już samym uczestnictwem na szczeblu międzyszkolnym były wygranymi, dlatego nie przyznano pozostałych miejsc innych jak tylko miejsca czwarte. Pozostałe Drużyny otrzymały jednakowe dyplomy i upominki, bowiem w naszym konkursie wszystkie dzieci otrzymują nagrody. Wszystkie bowiem na nie zasługują. A ideą konkursu poza rywalizacją jest krzewienie postaw proekologicznych. Postaw nie mierzy się, ani nie klasyfikuje według miejsc.
Po zakończeniu części konkursowej uczestnicy, opiekunowie oraz goście obejrzeli eko przedstawienie na wesoło w wykonaniu uczniów z klasy V c naszej szkoły przygotowane przez p. Beatę Domańską w ścisłej współpracy muzycznej z ojcem OFM Łukaszem Buksą, który przygrywał artystom na gitarze.
Podczas konkursu panowała wspaniała życzliwa, miła i przyjacielska atmosfera. Spotkania takie i rywalizacja międzyszkolna sprzyjają też nawiązywaniu kontaktów koleżeńskich między uczniami oraz opiekunami. Sprzyjają wymianie doświadczeń pedagogicznych. Mają wiec wielopłaszczyznowy wymiar.
Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu nie byłoby możliwe bez życzliwych osób, które oddane są zarówno polskiej oświacie, ochronie środowiska naturalnego oraz naszej szkole. I tak chcemy serdecznie podziękować wszystkim sponsorom: Prezydentowi Miasta Włocławek Panu Andrzejowi Pałuckiemu, naczelnikowi Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Nadleśnictwu Włocławek, Włocławskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej, Zarządowi Parków Krajobrazowych Brudzeńskiego i Gostynińsko – Włocławskiego, firmom: YTONG, KROSPOL, IR POL, Zakładowi Piekarniczemu Zimny – Kapeliński, Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita.