Wtorek 16 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

Rajd na Raty – IV rata

sobotę, 26 października, odbył się Rajd na Raty – IV rata na trasie Zgłowiączka – Januszewo – Chrustowo – Wola Sosnowa. Poszliśmy zobaczyć grobowce położne we wsi Sarnowo, niedaleko Izbicy Kujawskiej. To cmentarzysko szkieletowe zostało wzniesione przez plemiona pasterzy i rolników zamieszkujących tamtejsze tereny pięć i pół tysiąca lat temu. Ze względu na wielkość znajdujące się tam grobowce nazywane są „polskimi piramidami”. Z reguły określenie piramidy zarezerwowane jest dla egipskich faraonów. Ludność kultury pucharów lejkowatych budowała grobowce z potężnych głazów. W Polsce stosowano najczęściej formę wydłużonego trapezu. Nad mogiłami usypywano potężne wały ziemne mające ponad 1000 m sześciennych objętości i ponad 100 m długości do 3 m wysokości. W tych grobowcach chowano wyłącznie mężczyzn wysoko postawionych w hierarchii społecznej. Zmarli byli chowani w pozycji wyprostowanej. Tyle ciekawostek na temat rezerwatu archeologicznego w Sarnowie poznaliśmy podczas rajdu. Na zakończenie rajdu spędziliśmy czas podczas wspólnego grillowania. Świetnie się bawiliśmy. Nauka i zabawa zostały połączone w jedno. W rajdzie uczestniczyli uczniowie klas 4c, 5b, 6b, 6c, 7a, 7b, 8b, 8c - łącznie 30 osób pod opieką p. Agnieszki Lewandowskiej i p. Grażyny Kobielskiej oraz p. Krzysztofa Żywicy.