Czwartek 16 maja 2024 r. Imieniny obchodzą Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław

Spotkanie z osobą niewidomą

8 stycznia, z okazji 205 rocznicy urodzin Louisa Braill’a oraz Święta Niewidomych, uczniowie z klasy IV b i IV a pod opieką p. T. Rapsiewicz i p. E. Zasady, uczestniczyli w spotkaniu z p. Katarzyną Nowacką, które miało miejsce w MBP.
Wcześniej, podczas lekcji języka polskiego oraz matematyki, dzieci zostały zapoznane z informacjami o osobie wynalazcy pisma dla niewidomych. Obejrzały film przedstawiający sposób prowadzenia lekcji w szkole w Stanach Zjednoczonych z niewidzącymi dziećmi.
Pani Katarzyna Nowacka, osoba niewidoma, opowiadała uczniom, w jaki sposób w obecnych czasach funkcjonują osoby niedowidzące, niewidome, na jakie trudności napotykają w codziennym życiu. Zaprezentowała wiele ciekawych i nieznanych wcześniej dzieciom rekwizytów służących osobom niewidomym a także wytłumaczyła, jak one działają, np. książki dla osób niewidomych, alfabet Braill’a, maszyna do pisania, czytak książek, zegarek z możliwością nagrywania informacji, termometr dostosowany do użytku dla osób niewidomych oraz wiele innych interesujących przedmiotów.
Uczniowie sami mogli się przekonać chodząc po sali z zawiązanymi oczami i trzymając laskę osoby niewidomej, jak trudno jest poruszać się w ten sposób.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały zaproszonemu gościowi pytania na nurtujące ich sprawy dotyczące tematu spotkania. To wydarzenie uzmysłowiło im również, jak ważna jest codzienna pomoc, dostrzeganie takich ludzi oraz ich problemów.