Środa 17 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Aneta, Bogdan, Aleksy

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

W związku z obchodami ŚWIATOWEGO DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU, dnia 31 marca 2017 uczniowie klasy 5a pod kierunkiem wychowawczyni pani Urszuli Zielińskiej przygotowali apel dla społeczności szkolnej mający na celu ukazać problematykę jednostki chorobowej, jaką jest autyzm oraz związanej z tym tolerancji.
Tolerancja to:
• Życzliwość
• Prawdomówność
• Dyskrecja
• Uśmiech
• Szczerość
• Współczucie

W trakcie pokazu multimedialnego przygotowanego przez uczniów można było dowiedzieć się, że: „Na pierwszy rzut oka dzieci z autyzmem wyglądają tak, jak ich zdrowi koledzy, często ich nietypowe zachowania i trudności w komunikacji są odbierane jako brak wychowania, niegrzeczność”. Potrzeba zatem wiele empatii, pokonania własnych uprzedzeń, poszukiwania jedności w różnorodności zachowań, by odkryć wartość życia ludzkiego, stać się wsparciem dla wykluczanych poza margines społeczny. Na znak solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm uczniowie szkoły podstawowej nr. 10 po wysłuchaniu części edukacyjno – wokalnej, minucie ciszy ku pamięci ofiar zamachów terrorystycznych w Europie, udali się na plac szkolny. Tam miał miejsce bieg, jako wyraz solidarności z potrzebującymi zrozumienia, wsparcia.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU symbolizuje kolor niebieski, dlatego była to dominująca barwa ubioru uczniów. Każdy uczestnik otrzymał także przypinkę, szarfę w tym kolorze.