Wtorek 16 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 pamiętają!

Na przełomie kwietnia i maja 1942r. we Włocławku doszło do likwidacji dzielnicy żydowskiej tzw. Getto. Założone zostało jesienią 1940r. Zamknięci zostali w nim Żydzi mieszkający we Włocławku oraz okolicznych miejscowościach. Terenem getta była biedna dzielnica Rakutówek z ul. Obrońców Pokoju, Nowomiejską i Starodębską. W getcie panowały straszne warunki. Przeludnienie, brak środków higieniczno-sanitarnych, brak kanalizacji i sieci wodociągowej, powodowały, że Żydzi masowo umierali. Do uciekinierów strzelano bez uprzedzenia.
Jesienią 1940 roku we Włocławku, administracja hitlerowska podjęła przygotowania do utworzenia Z getta włocławskiego pierwszy transport z Żydami wyjechał po 20 czerwca 1941 roku, do Poznania. Wywieziono 500 Żydów. Następny, tej samej wielkości wyjechał do Chodzieży. Od września 1941 roku rozpoczęto ostatnią fazę zagłady – do getta w Łodzi wywieziono, jak się szacuje ok.5000 Żydów. Począwszy od 27 kwietnia 1942 roku, przez trzy dni, wywożono pozostałą ludność żydowska getta. Trzy transporty pojechały prosto do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Na przełomie kwietnia i maja 1942 roku getto zostało zlikwidowane. Rudery getta i cały teren oblano benzyną i spalono.

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczcili rocznicę likwidacji getta i eksterminacji obywateli Włocławka żydowskiego pochodzenia zapalając znicze.