Środa 17 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Aneta, Bogdan, Aleksy

Wycieczka Szlakiem Piastowskim

14 maja klasa III a i III b wraz z wychowawczyniami p. M Skrzypek i p. D. Słomczewską oraz s. Ewą i o. Szymonem uczestniczyły w wycieczce Szlakiem Piastowskim. Trasa obejmowała następujące miejscowości: Kruszwicę, Żnin, Wenecję oraz Biskupin. Wyprawa trwała cały dzień. Pierwszym etapem była wieś Płowce. Tam oglądano pole bitwy, która rozegrała się 12 września 1331 r. między oddziałami wojsk króla polskiego Władysława Łokietka a armią krzyżacką. Była to pierwsza zwycięska bitwa wojsk polskich nad Krzyżakami. Następnie w Kruszwicy uczniowie weszli na 32-metrową wieżę. Przebywając we wnętrzach Mysiej Wieży przypomniana została legenda o złym Popielu, którego zjadły myszy. Ze szczytu Wieży roztaczał się niezapomniany widok na Gopło. Dalej ze Żnina do Wenecji uczniowie jechali kolejką wąskotorową. Podróż tym pojazdem była niezapomnianym przeżyciem. Natomiast w Wenecji zwiedzano Muzeum Kolei Wąskotorowej. Jest to wyjątkowe miejsce. Weneckie Muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej. Zgromadzono tu niezwykłe eksponaty - między innymi 17 zabytkowych parowozów, wagony towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe. Najstarszy parowóz pochodzi z 1899 roku. W Biskupinie uczniowie zwiedzali prasłowiańską osadę obronną założoną ok. roku 740 p.n.e. To największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza. Uczniowie zobaczyli jak żyli nasi przodkowie. Ta wycieczka była niezwykle ciekawa i interesująca. To była wspaniała lekcja historii.