Środa 17 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą Aneta, Bogdan, Aleksy

Zielona Szkoła w Sztutowie

W dniach 5-9 czerwca 2017 r. wyjechaliśmy na zieloną szkołę do Sztutowa. Było nas 43 uczestników i 4 nauczycieli: Violetta Tomczak, Marta Szkopińska, Izabella Hejmanowska i Zofia Krośniewska.
Pierwszym etapem naszej zielonej szkoły było zwiedzanie Szymbarku - to urokliwa miejscowość na Kaszubach. Przewodnik pokazał nam najciekawsze miejsca i zapoznał nas z tradycją i historią tego regionu oraz pokazał nam przedmioty, które trafiły go księgi Guinnessa : najdłuższe drzewo, najdłuższa ławka, najdłuższy stół. Poznaliśmy też alfabet kaszubski i jego specyfikę.
Mieliśmy też przyjemność upiec własny chleb w/g regionalnej receptury, a potem go skosztować, kiedy był jeszcze ciepły. Ogromnym przeżyciem dla wszystkich uczestników było zwiedzanie "Domku do góry nogami".
Nad wieczorem dotarliśmy do Pensjonatu w Sztutowie. Tam się zakwaterowaliśmy, zjedliśmy obiadokolację, a potem był spacer nad morze. Dla wielu z nas było to wielkie przeżycie, ponieważ pierwszy raz widzieli morze.
Następnego dnia pojechaliśmy do Gdańska. Popłynęliśmy galeonem pirackim na Westerplatte. dotarliśmy do pomnika, zapoznaliśmy się z historią wybuchu II WŚ i bohaterską obroną Westerplatte. Potem był spacer po Gdańsku z przewodnikiem, który pokazał nam najciekawsze obiekty architektoniczne i zapoznał nas z ich historią. Następnie oglądaliśmy panoramę Gdańska z Amber Sky - to ogromne koło widokowe, które krąży i pozwala podziwiać widoki z góry. Po obiadokolacji graliśmy w kręgle oraz bilard.
Trzeciego dnia pojechaliśmy do Gdyni. Tam zwiedzaliśmy okręt " Dar Pomorza", następnie byliśmy w Oceanarium i lekcja historii na okręcie " Błyskawica" Był też czas na odpoczynek i relaks : wspólne gofry z dodatkami oraz czas na zakup pamiątek. Wieczorem w pensjonacie odbyły się rozgrywki w mini golfa.
W czwartek pojechaliśmy do Gdańska, gdzie odwiedziliśmy manufakturę produkującą ręcznie słodycze, zapoznaliśmy się z technologią. Największym przeżyciem tego dnia było "Kino 7 D" .15 minutowy film o piratach zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, staliśmy się uczestnikami wielkiej przygody, w której jeździliśmy kolejką roller coaster, pływaliśmy po dnie oceanu, zmagaliśmy się z piratami, ogromnymi potworami, wężami, szczurami, a wszystko wydawało się być bardzo realne i prawdziwe. Powrót do Sztutowa, obiad, a następnie plażowanie nad morzem .Radości nie było końca, bo pogoda sprzyjała na kąpiel. Był też konkurs na najładniejszą rzeźbę z piasku oraz wspólne lody dla wszystkich , a po kolacji dyskoteka.
Ostatniego dnia, po śniadaniu udaliśmy się do Malborka. Przewodnik oprowadził nas po zamku i zapoznał z jego historią. Zwiedziliśmy także największe w Europie Muzeum Bursztynu o raz Muzeum Broni. Wszyscy otrzymaliśmy okolicznościowe pamiątki związane z zamkiem w Malborku. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do domu, z przystankiem w Mac Donaldzie na wspólny posiłek. Do Włocławka dotarliśmy ok godz. 18.00.
Za rok znowu ruszamy na podbój Polski.