Piątek 17 maja 2024 r. Imieniny obchodzą Weronika, Sławomir, Brunon

Zielono w Dziesiątce

W Dziesiątce znowu ZIELONO!

17 marca 2009 roku już po raz szósty odbył się Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas trzecich szkoły podstawowej przygotowany przez grupę naszych nauczycielek: Elżbiety Dratwińskiej – dyrektora szkoły oraz Beaty Domańskiej, Małgorzaty Kwiatkowskiej, Joanny Jóźwickiej i Doroty Małeckiej. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem o czym przekonaliśmy się także w tym roku, bowiem przystąpiło do niego 11 szkół podstawowych z miasta. Po dwóch reprezentantów z każdej.
Na samym początku wystąpiła grupa szkolnych cheerleaders pod kierunkiem pana Andrzeja Gołębiewskiego. Występ bardzo się wszystkim podobał.
Jak co roku, także i tym razem konkursowi przyświecała myśl przewodnia zaczerpnięta z twórczości świętego Franciszka z Asyżu, który jest patronem ekologów. Myśl ta to fragment „Pieśni słonecznej”, którą święty Franciszek napisał jako pochwałę wszelkiego stworzenia. Po odczytaniu fragmentu „Pieśni…” przez p. Beatę Domańską dzieci przeszły do sali konkursowej.
Na początku reprezentacje szkół pracując w parach rozwiązywały test przyrodniczy, w którym musiały wykazać się wiedzą na temat roślinności chronionej i nie tylko, występującej w wybranych parkach narodowych w okresie wiosennym oraz na terenie Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Następnie przyporządkowywały nazwy do zdjęć wiosennych roślin kwitnących – było to niesłychanie trudne zadanie. W dalszej części dzieci układały hasła o ochronie przyrody i wykonywały piękne motyle z różnorodnych materiałów plastycznych.
Po zakończeniu części konkursowej oglądały przedstawienie o wiosennej przyro-dzie w wykonaniu uczniów z klas III a i II c naszej szkoły przygotowane pod kierunkiem p. Doroty Małeckiej i p. Małgorzaty Kwiatkowskiej.
W międzyczasie mogły pałaszować różnorodne smakołyki, które pojawiły się na stołach dzięki życzliwym sponsorom.
Komisja, w której skład weszli: dwaj przedstawiciele Nadleśnictwa Włocławek, pracownik Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, nauczycielka biologii jednego z włocławskich gimnazjów, dzięki swojemu profesjonalizmowi niesłychanie sprawnie sprawdziła prace i dokonała klasyfikacji miejsc.
I tak oto klasyfikacja tegorocznych zmagań o najwyższe lokaty przedstawiła się następująco:

I miejsce Szkoła Podstawowa nr 7
II miejsce Szkoła Podstawowa nr 11
III miejsce Szkoła Podstawowa nr 22

Wszystkim uczestnikom konkursu należą się gratulacje, gdyż poziom był wysoki, a rywalizacja wyrównana.
Stąd też wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani. Otrzymali dyplomy i nagrody. Żadne dziecko nie odeszło bez upominków.
Mogło się to dokonać także dzięki życzliwości i przychylności Prezydenta Miasta Włocławek, Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Nadleśnictwa Włocławek, Centrum Edukacji Ekologicznej, firmie edukacyjnej MAC oraz innym sponsorom prywatnym.
Im wszystkim oraz JURY bardzo DZIĘKUJEMY!

Oto wybrane cytaty z hasłami o ochronie przyrody, które dzieci układały podczas konkursu:
„Kochajmy przyrodę, kochajmy las, a przyroda pokocha nas!” – SP nr 14
„Śmieci mniej, Ziemi lżej!” – SP nr 11