Poniedziałek 13 maja 2024 r. Imieniny obchodzą Gloria, Robert, Serwacy

„Szkoła bez przemocy”

W ramach VI edycji programu „Szkoła bez przemocy” przystąpiliśmy do konkursu na Kodeks „Fair Play”. Była to praca zbiorowa wykonana przy współpracy uczniów, nauczycieli i pedagogów szkol. W skład naszego pracowitego Zespołu weszli: uczniowie-Aleksander Józefowicz(6a),Szymon Litke(6a),Maciej Obuchowicz (6a), Mateusz Witka-Jeżewski(6a) oraz nauczyciele i pedagodzy szkolni:Andrzej Gołębiewski, Joanna Wojciechowska, Patrycja Włoczewska, Joanna Dziedzic.
Nasz Kodeks dotyczy zachowania nie tylko na meczach, choć tam też, ale jest to uniwersalny spis zasad, według których chcielibyśmy postępować w naszej szkole oraz poza nią. Bezpieczne kibicowanie fair play, udział w zabawach, imprezach, wycieczkach, lekcjach, wakacjach, feriach – to tam używajmy naszego KODEKSU!!!!!!!!!!!!!!

KODEKS „FAIR PLAY”
Szkoły Podstawowej nr 10
(w ramach programu „SZKOŁA BEZ PRZEMOCY”)

1. Bądź sprawiedliwy. Nie oceniaj zbyt pochopnie; nie kieruj się swoimi emocjami i sympatiami; w chwili zdenerwowania możesz wypowiedzieć słowa , których potem będziesz żałować.
2. Pomagaj słabszym i potrzebującym. Bądź wrażliwy i współczujący. Pamiętaj, że ty też kiedyś możesz potrzebować pomocy.
3. Postępuj zgodnie z zasadami. Trzymaj się ustalonych reguł i norm podczas imprez, lekcji, zawodów.
4. Umiej przebaczać. Wyciągaj rękę do zgody. Pamiętaj, że każdy ma prawo do błędu.
5. Z godnością umiej przegrywać i godnie zachowuj się w przypadku przegranej. Nie zawsze udział w zawodach, konkursach gwarantuje wygraną. Musisz się liczyć z ewentualną przegraną i z honorem ją przyjąć.
6. Bądź odpowiedzialny za swoje czyny. Jeśli coś robisz, pamiętaj o naturalnych konsekwencjach swojego postępowania.
7. Zawsze bądź uczciwy. Nie oszukuj , nie kłam (nie ściągaj na klasówkach), nie próbuj przekupywać.
8. Kieruj się dobrem, potępiaj zło. Pochwalaj zachowania dobre. Staw czoła złu.
9. Szanuj drugiego człowieka-akceptuj jego inność. Bądź tolerancyjny.
10. Dbaj o kulturę osobistą. Używaj słów: proszę, dziękuję, przepraszam.
Swoją kulturę wyrażaj nie tylko słowem, ale też czynem.